Kategoria:

KOBIETA – to brzmi dumnie! cz. 2

Kolejna dawka wiedzy o różnicach w funkcjonowaniu organizmu kobiety i mężczyzny. Na pozór prosta fizjologia, ale jak się zacznie wnikliwie badać temat fizjologicznych i anatomicznych różnic damsko-męskich, można wysnuć ciekawe spostrzeżenia i otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania, np. dlaczego kobiety częściej chorują na osteoporozę i czy mężczyzna jest w stanie zrobić szpagat?

 

Układ krążenia

            Istotne różnice pomiędzy organizmem męskim a żeńskim, są również widoczne w parametrach układu krążenia, oddechowego, a także w biernym i czynnym układzie ruchu. Kobiety, ze względu na drobniejszą budowę ciała, mają z reguły niższą niż mężczyźni masę serca (ok. 250 g) oraz jego objętość (ok. 550 ml). Przyczyną zwiększonej częstości skurczów serca u kobiet, jest mniejsza objętość wyrzutowa serca oraz pojemność minutowa, której maksymalna wartość to 25 l/min. Ponad to, podczas wysiłku fizycznego duże oddziaływanie na prawidłową pracę mięśni i narządów wewnętrznych ma wysycenie krwi tlenem, które zależy od ilości hemoglobiny we krwi (u kobiet to ok. 140 g/l).

 

Tabela 4. Porównanie wartości układu krążenia u kobiet i mężczyzn

   

KOBIETY

 

 

MĘŻCZYŹNI

 

Masa serca

 

 

250 g

 

300 g

 

Objętość serca

 

 

550 ml

 

750 ml

 

Pojemność minutowa (Qmax)

 

 

25 l/min

 

30-35 l/min

 

Objętość wyrzutowa serca (SV)

 

 

 

 

Częstość skurczów serca (HR)

 

 

 

 

Zawartość hemoglobiny we krwi (Hb)

 

 

140 g/l

 

160 g/l

 

Liczba erytrocytów

 

4,8 mln/mm3

 

5,4 mln/mm3

 

Układ ruchu

            Zasadniczo niewielkie różnice w budowie anatomicznej układu mięśniowego kobiet i mężczyzn, pod wpływem podejmowanej aktywności fizycznej, kształtują się w  odmienny sposób. Wykazano, że zarówno ilość włókien mięśniowych, jak i liczba oplatających je naczyń włosowatych w mięśniach kobiet jest mniejsza niż w mięśniach męskich. W konsekwencji przyczynia się to do osiągania przez kobiety mniejszej masy mięśniowej. Im mniejsza masa mięśniowa, tym mniejsza siła mięśni. Maksymalna siła, jaką jest w stanie rozwinąć kobieta podczas podejmowanych treningów sportowych, w  przypadku kończyn górnych jest i tak mniejsza niż u mężczyzn o ok. 40-60%, a  w  kończynach dolnych różnica ta jest nieco mniejsza i wynosi ok. 25-30%. Z kolei włókna mięśniowe kobiet są bardziej podatne na rozciąganie, z tego powodu kobiety lepiej niż mężczyźni sprawdzają się w dyscyplinach gimnastycznych i  lekkoatletycznych.

 

Tabela 5. Porównanie układu ruchu u kobiet i mężczyzn

   

KOBIETY

 

MĘŻCZYŹNI

 

Ilość włókien mięśniowych

 

 

 

 

Gęstość mięśni

 

 

 

 

Masa i siła mięśniowa

 

 

 

 

Rozciągliwość mięśni

 

 

 

 

Liczba naczyń włosowatych

 

 

 

 

Gęstość kości

 

 

 

 

Elastyczność więzadeł

 

 

 

 

Cechy motoryczne

            Analizując wybrane cechy motoryczne, można zauważyć, że w porównaniu z  mężczyznami, kobiety cechuje lepsza precyzja i estetyka ruchu. Ponad to, dzięki  regulacji hormonalnej, a w głównej mierze działaniu estrogenu, wpływającym na szybszą odbudowę włókien mięśniowych, u kobiet dochodzi do sprawniejszej regeneracji i odnowy organizmu. Z tego względu kobiety są bardziej odporne na  zmęczenie niż mężczyźni i doskonale sprawdzają się w wysiłkach o charakterze wytrzymałościowym np. biegach maratońskich. Natomiast z powodu różnic anatomicznych i fizjologicznych, u kobiet cechy motoryczne tj. siła czy moc, zazwyczaj będą słabiej rozwinięte niż u mężczyzn.

 

Tabela 6. Porównanie cech motorycznych u kobiet i mężczyzn

   

KOBIETY

 

MĘŻCZYŹNI

 

 

Siła

 

 

 

 

Wytrzymałość

 

 

 

 

Szybkość

 

 

 

 

Zwinność

 

 

 

 

Gibkość

 

 

 

 

Moc

 

 

 

 

Precyzja i estetyka ruchu

 

 

 

 

Podsumowując, specyfika kobiecej aktywności fizycznej w dużej mierze uwarunkowana jest odmienną niż u mężczyzn budową anatomiczną i zachodzącymi procesami fizjologicznymi. Kobiety mają odpowiednie predyspozycje do  podejmowania wysiłków długotrwałych i treningów o charakterze wytrzymałościowym. Ze względu na wysoki poziom elastyczności włókien mięśniowych i struktur więzadłowych, kobiety doskonale sprawdzają się w sportach wymagających zwinności i gibkości. Umiarkowana i regularnie podejmowana aktywność fizyczna, na odpowiednim poziomie obciążenia pozwoli w pełni przyzwyczaić organizm do wysiłku oraz stopniowo kształtować i rozwijać cechy motoryczne. Kobieta – to brzmi dumnie! 🙂

Wpis z kategorii: blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *